Halloween v hodinách angličtiny!

halloweenská strašidla ze třetí třídy

Víte, odkud tento svátek pochází a proč se slaví? To bylo hlavní náplní hodin v anglickém jazyce. Děti se dozvěděly, že Halloween je ve své podstatě pohanský svátek, který se slaví 31. října, a je nám velice blízký. Vychází z původního pohanského svátku Samhain, kdy Keltové slavili konec jejich kalendářního roku. Samhain je  také ekvivalentem pro slovo „smrt“, označující smrt léta a příchod zlých zimních časů. Keltové věřili, že se v noci z 31. října otevírají brány do jiných světů, duchové blízkých zemřelých přicházejí spolu s démony do našeho světa a my naopak můžeme navštívit jejich podsvětí. Nosili strašidelné kostýmy a masky, aby mohli napodobit chování mrtvých a komunikovat s nimi. Vydlabávali lucerny z řepy, brambor nebo tuřínu, které umísťovali po ulicích, aby osvětlovaly cestu zbloudilým duším. Když se svátek rozšířil i do Ameriky, kde nebyly tuříny, začaly se dlabat dýně. Lucerny také představovaly duše zemřelých milovaných, které byly zapáleny od obřadního ohně a hořely v domech po celou noc, kde vítaly pozůstalé a odháněly zlé duchy. Také u nás ve škole jsme Halloween oslavili v hodinách angličtiny. Zvláště mladší žáci   si dali opravdu záležet na tom, aby  vypadali jako skutečná strašidla, monstra nebo příšery ze záhrobí. Sešlo se zde také několik opravdových čarodějnic, duchů, upírů, kostlivců. Občas jsme vyjekli hrůzou, protože někteří z třeťáků vypadali móóóc strřašidělně. Během vyučovací hodiny jsme se seznámili s původem svátku, naučili  jednoduchá slovíčka, zasoutěžili v typických hrách.

Starší žáci si ověřili své znalosti  ve vědomostních kvízech.

Žáci si svátek užili a už teď se těší na příští rok!

Mgr. Martina Holíková