«

»

Den Země 2022 aneb Ukliďme Česko!

Na 22. duben připadá celosvětová událost – Den Země. Jedná se o den zaměřený na ochranu  a podporu životního prostředí. V letošním roce jsme uspořádali 12.4. 2022 s našimi žáky jarní úklidovou akci, a to ve spolupráci s organizací Ukliďme Česko, a také za podpory obce Fryčovice. Organizace Ukliďme Česko dodala pytle a rukavice. Pan starosta přivezl žákům minerálky a zajistil odvezení hromady odpadků, které jsme nasbírali. Žáci 6.- 8. třídy byli uklízet v lese okolí Hájenky – Zámrklí, 1. a 2. třída sbírali odpadky v okolí školy a 3. – 5. třída si tuto akci zorganizovali v rámci Ekologického pobytu v Jeseníkách. Žáci devátého ročníku měli v daný den přijímací zkoušky, proto šli uklízet až v pátek 22.4. 2022 do obory. Ano, přímo na Den Země. Všichni jsme byli překvapeni, jaké poklady vydal les a ostatní místa. Ve fotogalerii můžete žasnout s námi. Každopádně akce měla kromě výchovného cíle – jak se chovat v přírodě a k přírodě, také zábavný, odpočinkový či sportovní charakter. Opékaly se buřty, pobývalo se na čerstvém vzduchu, na sluníčku, různě se pobíhalo, skotačilo, upevňovaly se vzájemné vztahy, pomáhalo se a hlavně se společně hodně nasmálo.

Všechny naše zážitky a emoce jsme pečlivě zdokumentovali a můžete je vidět ve fotogalerii akce: https://photos.app.goo.gl/71gpQfUcAYqUR8qu8

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Příspěvky našich žáků: Ve středu 13. dubna jsem byla se svou třídou uklízet les u Hájenky. S pytli na odpadky a rukavicemi jsme se ve skupinkách rozešli po lese. Zpočátku jsme mysleli, že nenajdeme nic, ale po chvíli jsme měli už polovinu pytle plnou. Také jsme našli pneumatiku z traktoru zastrčenou pod stromem. Hned nás napadlo ji vzít s sebou. K našemu štěstí jsme vzápětí našli druhou. Obtížně jsme je táhli přes půl lesa a dva potoky, byly těžké, ale zvládli jsme to. Ostatní úlovky byly plasty, plechovky i kryt od mobilu. Akci jsme ukončili opékáním špekáčků. Tento den se mi hodně líbil, určitě se nám bude v lese lépe dýchat a sbírat „mňamózní“ houby. (Lucie Kyršová, 8. třída)

IMG_1188

Příspěvky našich žáků: „ .…..“Když jsme došli na místo, tak nám dali pytle, rukavice a rozdělili jsme se do skupinek. V té naší byly ze začátku jen holky. Sotva jsme vyšly, objevily jsme na stromě dráty (pletivo), které nám zaplnily jeden pytel. Potom jsme našly, jak říkaly holky, „kšiltovku v rozkladu“. To byl teprve začátek, kdy jsme si říkaly, že je toho málo a není to tak hrozné. Tedy do té doby, než jsme došly k šachtě. Tam se k nám připojilo pár kluků a prošli jsme okolo celého rybníku. Našli jsme tam PET láhve, sklenice od alkoholu a dále staré rybářské potřeby. Našly se tam i zajímavé věci, jako například podrážka z boty, míčky na ping-pong, tenisové míčky a dokonce i nepoužitý kondom. Dohromady naše skupinka naplnila 5 pytlů toho, co do lesa nepatří. A  to ještě nepočítám, co všechno našli ostatní. Byla to super akce a měla by se konat častěji (pro dobro přírody).  Myslím, že se většina ponaučila, a že si na to budou dávat pozor.“….. (Aneta Třeštíková, 7. třída). Takto zachytila Aneta jarní úklidovou akci ve svých  fotografiích: https://photos.app.goo.gl/2CSKEDEgiR7DaaDS6

QLMD4585

 

odkazy: https://www.uklidmecesko.cz/about/zakladniInformace/