Talentové zkoušky na ZUŠ

Základní umělecká škola Jožky Matěje Brušperk přijímá nové žáky ke studiu pro školní rok 2022/2023. Talentové přijímací zkoušky se konají ve čtvrtek 2. 6. a v pátek 3. 6. 2022 v prostorách ZUŠ v Brušperku. Pokud máte zájem přihlásit své dítě, přihlašujte se on-line přihláškou na www.zusbrusperk.cz do 29. května. Bližší informace k talentovým zkouškám naleznete na webových stránkách školy.

talentovky 2022 plakát

talentovky - banner - komiks

Žákovská konference badatelských projektů EVVO 2022

Po dvouleté pauze proběhl na Střední průmyslové škole chemické akademika Heyrovského, p. o. 13. ročník žákovské konference, na kterém byly žáky základních škol prezentovány badatelské projekty z oblasti EVVO (Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta). Konference se uskutečnila 10. 5. 2022. Na předchozí ročník (v roce 2020) se připravovaly dvě naše tehdejší žákyně, Nikola Durajová a Nikola Mazurová, ale v důsledku vládních opatření svůj příspěvek přednést nemohly. V současné době chodí na gymnázium.   Rozpracovanou myšlenku převzali jejich sourozenci,  Eva Durajová a Daniel Mazur.  Jejich příspěvek se zabýval monitoringem půd ve Fryčovicích. Celkem bylo na konferenci představeno 13 příspěvků a naši žáci obsadili pomyslnou bramborovou pozici, tedy 4. místo. Na konferenci se mnohému naučili – prezentovat před sálem cizích lidí, slyšeli množství příspěvků, které je obohatili o nové vědomosti, inspirovali se a také se pobavili. A tím to ještě nekončí! Kromě drobných ocenění pojedou v červnu se všemi účastníky na dvoudenní exkurzi do Olomouce a do Jeseníků. A samozřejmě se to bude zase týkat vědy a bádání. Žákům gratulujeme za jejich úspěch a děkujeme žákům za reprezentaci školy.

IMG_1503

Několik fotografií můžete shlédnou zde:  https://photos.app.goo.gl/ornJNRHo2C6QZQNz9 stejně jako příspěvek z konference: https://photos.app.goo.gl/UHurzKQ4wgyUF9Jn6

VOLNÉ DNY VYHLÁŠENÉ ŘEDITELKOU ŠKOLY

Ředitelka základní školy na základě § 24, odst. 2, zákona 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), vyhlašuje z důvodu přerušení dodávky elektrické energie pro žáky Základní školy Fryčovice 25. 5. 2022 volný den.

Ve Fryčovicích 11. 5. 2022

Mgr. Alexandra Filarová

řed. školy

Český den proti rakovině – sbírka ve Fryčovicích 2022

Od 11. – 15.5. 2022 proběhne 26. ročník celorepublikové sbírky Ligy proti rakovině. Výtěžek půjde na prevenci nádorových onemocnění varlat a děložního čípku. Sbírka proběhne 11.5. 2022 ve škole od 7.00 – 7.30 hodin  (dle počasí ve vestibulu školy nebo před školou) a od 11. – 15. 5. 2022 od 9. – 20.00 ve Fry Relax centru ve Fryčovicích, kde si můžete zakoupit tradiční kytičku v minimální hodnotě 20,-  Další informace na webových stránkách organizace: https://www.lpr.cz/

Plakát ke sbírce: plakát ke sbírce

O pohár čeladenské ovečky 2022 – ocenění

Po krátké odmlce jsme opět malovali do výtvarné soutěže “ O pohár čeladenské ovečky“, kterou pořádá ZŠ Čeladná. Letošní téma bylo “ Hudba z Beskyd“. My jsme poslali práce do II. kategorie 3. – 5. třída a III. kategorie 6. – 9. třída.  Do každé z nich, mohlo být zasláno 5 žákovských prací.  A právě v třetí kategorii jsme sklidili úspěch! Žák osmé třídy, Ondřej Bílek, se se svým nádherným dílem umístil na třetím místě. Ondrovi upřímně gratulujeme. Všem zúčastněným žákům děkujeme za reprezentaci naší školy.

Všechny práce si můžete prohlédnout v galerií:

 https://photos.app.goo.gl/hyNoic67MRZaQHTN7

CC7926D9-83C7-4E1D-A6BD-E639DB12D383

IMG_1096

S panem starostou obce Čeladná, Pavolem Lukšou, na slavnostní vernisáži.

DSC_0011

Den Země 2022 aneb Ukliďme Česko!

Na 22. duben připadá celosvětová událost – Den Země. Jedná se o den zaměřený na ochranu  a podporu životního prostředí. V letošním roce jsme uspořádali 12.4. 2022 s našimi žáky jarní úklidovou akci, a to ve spolupráci s organizací Ukliďme Česko, a také za podpory obce Fryčovice. Organizace Ukliďme Česko dodala pytle a rukavice. Pan starosta přivezl žákům minerálky a zajistil odvezení hromady odpadků, které jsme nasbírali. Žáci 6.- 8. třídy byli uklízet v lese okolí Hájenky – Zámrklí, 1. a 2. třída sbírali odpadky v okolí školy a 3. – 5. třída si tuto akci zorganizovali v rámci Ekologického pobytu v Jeseníkách. Žáci devátého ročníku měli v daný den přijímací zkoušky, proto šli uklízet až v pátek 22.4. 2022 do obory. Ano, přímo na Den Země. Všichni jsme byli překvapeni, jaké poklady vydal les a ostatní místa. Ve fotogalerii můžete žasnout s námi. Každopádně akce měla kromě výchovného cíle – jak se chovat v přírodě a k přírodě, také zábavný, odpočinkový či sportovní charakter. Opékaly se buřty, pobývalo se na čerstvém vzduchu, na sluníčku, různě se pobíhalo, skotačilo, upevňovaly se vzájemné vztahy, pomáhalo se a hlavně se společně hodně nasmálo.

Všechny naše zážitky a emoce jsme pečlivě zdokumentovali a můžete je vidět ve fotogalerii akce: https://photos.app.goo.gl/71gpQfUcAYqUR8qu8

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Příspěvky našich žáků: Ve středu 13. dubna jsem byla se svou třídou uklízet les u Hájenky. S pytli na odpadky a rukavicemi jsme se ve skupinkách rozešli po lese. Zpočátku jsme mysleli, že nenajdeme nic, ale po chvíli jsme měli už polovinu pytle plnou. Také jsme našli pneumatiku z traktoru zastrčenou pod stromem. Hned nás napadlo ji vzít s sebou. K našemu štěstí jsme vzápětí našli druhou. Obtížně jsme je táhli přes půl lesa a dva potoky, byly těžké, ale zvládli jsme to. Ostatní úlovky byly plasty, plechovky i kryt od mobilu. Akci jsme ukončili opékáním špekáčků. Tento den se mi hodně líbil, určitě se nám bude v lese lépe dýchat a sbírat „mňamózní“ houby. (Lucie Kyršová, 8. třída)

IMG_1188

Příspěvky našich žáků: „ .…..“Když jsme došli na místo, tak nám dali pytle, rukavice a rozdělili jsme se do skupinek. V té naší byly ze začátku jen holky. Sotva jsme vyšly, objevily jsme na stromě dráty (pletivo), které nám zaplnily jeden pytel. Potom jsme našly, jak říkaly holky, „kšiltovku v rozkladu“. To byl teprve začátek, kdy jsme si říkaly, že je toho málo a není to tak hrozné. Tedy do té doby, než jsme došly k šachtě. Tam se k nám připojilo pár kluků a prošli jsme okolo celého rybníku. Našli jsme tam PET láhve, sklenice od alkoholu a dále staré rybářské potřeby. Našly se tam i zajímavé věci, jako například podrážka z boty, míčky na ping-pong, tenisové míčky a dokonce i nepoužitý kondom. Dohromady naše skupinka naplnila 5 pytlů toho, co do lesa nepatří. A  to ještě nepočítám, co všechno našli ostatní. Byla to super akce a měla by se konat častěji (pro dobro přírody).  Myslím, že se většina ponaučila, a že si na to budou dávat pozor.“….. (Aneta Třeštíková, 7. třída). Takto zachytila Aneta jarní úklidovou akci ve svých  fotografiích: https://photos.app.goo.gl/2CSKEDEgiR7DaaDS6

QLMD4585

 

odkazy: https://www.uklidmecesko.cz/about/zakladniInformace/

Příměstské tábory

Příměstské tábory ve Fryčovicích

  • 11. – 15. 7. 2022 – Sportovně tvořivý – 1. – 4. třída
  • 18. – 22. 7. 2022 – Sportovně tvořivý – 4. – 6. třída
  •   8. – 12. 8. 2022 – Hasičský

Místní koordinátor (organizační dotazy): Mgr. Alexandra Filarová, 739 104 415

Bližší informace zde.

Úspěch našich žákyní

Holky 3. třídy Denisa Rumlová, Nela Galásková, Vanesa Konvičková se v sobotu 16.4. zúčastnily se svým týmem Ap klubu Brušperk, kvalifikačního kola České mažoretkové a twirlingové federace ČR v Prostějově. Jejich tým se jmenuje Miniapolenky a úspěšně se umístily na druhém místě a tak si zajistily postup na Mistrovství ČR, která proběhne v Čáslavi příští měsíc.

278360104_2043304819182153_973064611480145455_n

ROZHODNUTÍ ŘEDITELKY ŠKOLY, KTERÝM VYHOVUJE ŽÁDOSTI O PŘIJETÍ KE VZDĚLÁVÁNÍ

ROZHODNUTÍ ŘEDITELKY ŠKOLY, KTERÝM VYHOVUJE ŽÁDOSTI O PŘIJETÍ KE VZDĚLÁVÁNÍ

Ozdravný pobyt

V neděli 3. 4. po obědě odjely od ZŠ Fryčovice dva autobusy plné dětí  – 60 žáků 1. stupně –  na ozdravný pobyt s názvem Příroda všemi smysly do chaty Kazmarka v Karlově pod Pradědem (Malá Morávka). V Jeseníkách jsme strávili šest dní plných pohody, zábavy a čerstvého vzduchu.

Na chatě se při první společné aktivitě děti rozdělily do deseti skupin, ve kterých pracovaly téměř po celou dobu. Pro žáky byl připraven bohatý program zaměřený na ekologickou tematiku – vodu, ovzduší, hory, živočichy, třídění odpadů, lidské aktivity X příroda.

Při tvorbě „ODPADNÍČKA“ děti zrecyklovaly „připravený odpad.“

Naplnily hmyzí domečky, které také rozmístily do přilehlých lesů.

Užívaly si také zbytků sněhu na sjezdovkách. Pokud počasí přálo, stavěly mini sněhuláky, ale také bobovaly a koulovalo se. Je zajímavé, jak se všichni umí semknout, pokud vidí cíl – pány učitele.

Navštívili jsme stanici Horské služby, kde si žáci mohli nejen usednout na záchranářské terénní čtyřkolky, ale dozvěděli se také spoustu informací týkající se profese horského záchranáře, např. že jedním z úkolů čekatele při zkouškách je uběhnout 16 km pod 80 minut.

Užili si také karetního kouzelnického vystoupení, které pro své kamarády připravila Aneta Zdražilová z 5. tř. se svým týmem, diskotéky, společenských her a v neposlední řadě se na pobytu uskutečnila také „svatba.“ Zde se děti domluvily tak, že pro všechny připravily pozvánky, uzpůsobily místnost, domluvily se na oddávajícím a připravily i spoustu detailů, které ke správné svatbě patří. 

Vyzvednout musím rovněž zázemí a personál chaty Kazmarka, který se o žáky a jejich doprovod staral velice pečlivě. Ubytování sice bylo rozličné (což ovšem děti po našem vysvětlení bez řečí či námitek přijaly), ale vše ostatní (hlavně strava) bylo výtečné.

Tento pobyt byl realizován s přispěním Státního fondu životního prostředí.

SFŽP_logo

Děkuji nejen všem kantorům, kteří se jakkoli do přípravy či realizaci pobytu zapojili, ale hlavně dětem, které bych i touto formou chtěla pochválit za to, jak vše bravurně zvládly.

                                                                        Mgr. Petra Strnadlová

                                                                             vedoucí pobytu

Starší příspěvky «