Včela

Žáci 1. – 4. třídy se zúčastnili praktické hodiny o včelách pod vedením pí učitelky Třískové. Ta je seznámila s jednotlivými částmi úlu, s popisem těla včely medonosné i jejího vývoje, s hierarchií včel žijících v úlu, dozvěděli se také o významu včel pro lidstvo a spoustou dalších informací.

Paní učitelka pro žáky měla připravenou ukázku některých pomůcek a potřeb včelaře,  také pracovní listy a jako správná včelařka připravila i sladkou ukázku – děti mohly med ochutnat.

Děkujeme.

včely

20220620_093136 20220620_093321 20220620_093413 20220620_093453

Žákovská badatelská konference – exkurze

Dva naši žáci, Eva Durajová (5. třída) a Daniel Mazur (6. třída), kteří se v květnu zúčastnili Žákovské badatelské konference, se účastnili také dvoudenní terénní exkurze (v doprovodu paní uč. Foltové). První den jsme navštívili Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích na Moravě, dále Pevnost poznání v Olomouci a noc jsme přečkali ve Filipovicích na Staré poště. Tam je čekal také program ve skupinách. Druhý den nás čekalo Velké mechové jezírko na Rejvíze a „Zlatorudné doly“ ve Zlatých horách, kde si samozřejmě vyzkoušeli zlato rýžovat. Program byl poměrně náročný, ale naši žáci jsi jej nejenom doslova užili, ale v mnohém se inspirovali pro jejich další bádání. Po celou dobu získávali nové vědomosti formou krátkých odborných komentářů a drobných aktivit např. měření Ph minerální vody v Teplicích apod. Do našich 2 dní můžete nahlédnout ve fotogalerii: https://photos.app.goo.gl/nhHf5iJBkhAUgdnn9

IMG_1876

Cyklovodácký kurz – Jemčina

Letos v květnu navštívily osmá a devátá třída kemp Jemčina v jižních Čechách za účelem sportovního kurzu. Jezdilo se na lodích a kolech.

Hned po příjezdu jsme se seznámili s ovládáním kánoe. Na lodích jsme v následujících dnech úspěšně sjeli část řeky Nežárky a Vltavy.

Na kolech jsme navštívili Třeboň, Červenou Lhotu a spoustu dalších krásných míst v jindřichohradecké a třeboňské oblasti. Dohromady jsme na kolech ujeli přes 100 km.

Počasí bylo rozmanité, užili jsme si jak sluníčka, tak i deště. Mimo kol a lodí jsme si užili i spoustu zábavy, například s kapelou HEC, také posezení u ohně, sportovních aktivit a mnoho dalšího.

Žáci 8. třídy

j (126)

další foto zde

Příměstské tábory

Příměstské tábory ve Fryčovicích

  • 11. – 15. 7. 2022 – Sportovně tvořivý – 1. – 4. třída
  • 18. – 22. 7. 2022 – Sportovně tvořivý – 4. – 6. třída
  •   8. – 12. 8. 2022 – Hasičský

Místní koordinátor (organizační dotazy): Mgr. Alexandra Filarová, 739 104 415

Bližší informace zde.

Výlet do Prahy

 

IMG_4771

  Ve středu a čtvrtek se zájemci z řad žáků 6. – 9. třídy zúčastnili poznávacího výletu do našeho hlavního města. Jeli jsme vlakem ze Svinova.  

    Nejdříve  jsme  šli  na  Václavské  náměstí, kde  jsme  viděli  sochu   sv. Václava. Z náměstí jsme se pěšky přesunuli na Staroměstské náměstí. Poté jsme šli na Karlův most. Z něj jsme si prohlíželi krásná panoramata. Některé  však více zaujal  známý youtuber Kovy, který po něm běžel.

    Další zastávkou byl Petřín, kam nás vyvezla lanovka.  Svižnou procházkou z kopce jsme se přesunuli k Pražskému hradu. Prošli jsme si hlavní památky. Nejdéle jsme se zdrželi v Katedrále svatého Víta.  Měli  jsme   zde  průvodce, který  poutavě   vyprávěl  o    historii  i současnosti Svatovítské katedrály a dětem ukázal mnoho zajímavostí. Večer  jsme  se  vraceli  přes  Nerudovou   ulici   k  metru  a přesunuli se na ubytování.  Za první den jsme ušli necelých 16 km. 

     Druhý den začal plavbou po Vltavě. Loď jsme měli sami pro sebe.  Po  skončení  plavby   jsme si  s  průvodkyní  prošli  Židovské město  a došli až na Staroměstské náměstí. V poledne jsme viděli, jak odbíjí Staroměstský orloj.

    Poté jsme se přesunuli na Václavské náměstí a po obědové pauze navštívili  Národní  muzeum. Odpoledne jsme  se  vraceli   vlakem  do Ostravy, kde si děti vyzvedli rodiče.

      Strávili  jsme krásné dva dny v Praze. Program byl nabitý, počasí krásné, atmosféra výborná! 

Mgr. Martina  Holíková, Mgr. Eva Gargašová, Mgr. Martina Kovářová

 

IMG_4787 IMG_4786 IMG_4782 IMG_4767 IMG_4766

IMG_4754

Minikopaná 2022

Naše škola pořádala turnaj v minikopané žáku 8.-9. tříd. Kromě nás se zúčastnili základní školy z Brušperku, St. Vsi a Hukvald. Reprezentanti Fryčovic hráli výborný fotbal a skončili těsně druzí. Gratulujeme.20220516_115940

Vybíjená 2022

Po delší době jsme mohli znovu uspořádat turnaj ve vybíjené. Soupeřili žáci 4. – 5. tříd. Naši reprezentanti se v konkurenci okolních škol neztratili a obsadili 3. místo. Gratulujeme.

foto zde

Křest publikace a ocenění našich žáků

Odbor životního prostředí a zemědělství Moravskoslezského kraje vyhlásil na konci roku 2021 soutěž na téma: „Příběh jednoho mraveniště“. Bylo potřeba doplnit právě chystanou publikaci, Příběh jednoho mraveniště, o obrázky, hlavolamy, křížovky či bludiště. A na koho se v tomto případě nejlépe obrátit, než na děti! Z naší školy jsme poslali díla žáků třetí, páté, šesté, sedmé a deváté třídy. A měli jsme obrovskou radost, když hned čtyři práce našich žákyň byly vybrány, aby doplnily text publikace. Jednalo se o tyto žákyně a jejich tvorbu: Kristýna Vajdová – obrázek; Michaela Zátopková – bludiště (obě 5. třída), Dorota Hodaňová – báseň (6. třída), Barbora Doubková – křížovka (7. třída). Na slavnostní křest publikace, který proběhl 8. 6. 2022, byli do hlavního sálu úřadu MSK pozváni také rodiče. Bohužel Dorota Hodaňová se kvůli reprezentaci naší školy na atletických závodech, slavnostního křtu nezúčastnila. Žákyním byly předány, kromě samotné publikace, drobné ceny jako poděkování za jejich příspěvky. A rozhodně nemohl chybět přípitek. Samozřejmě, že s jahodovou příchutí. Jejich významný den si můžete prohlédnout ve fotogalerii, včetně prací, které jsme zaslali. Všem našim malým/velkým výtvarníkům děkujeme za reprezentaci naší školy.

IMG_1636

Fotografie ze slavnostního dne: https://photos.app.goo.gl/CPGV327JXsxrxsa37

IMG_1657

Fotogalerie prací našich žáků: https://photos.app.goo.gl/s57KUCE3KUcoi98Y8

 

Úspěch našich žákyní

Naše děvčata třetí třídy Nela Galasková, Denisa Rumlová, Vanesa Konvičková s AP klubem Brušperk, obhájily druhé místo 22.5. na Mistrovství České republiky v Čáslavi. Celému týmu děvčat – Miniapolenek, gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů.

IMG_20220227_101714

Oznámení o konání zvláštního zápisu do 1. tříd Lex Ukrajina

Oznámení o konání zvláštního zápisu do 1. tříd Lex Ukrajina

Starší příspěvky «