Konzultace – 30.5.2017

Zde si můžete zarezervovat čas u vyučujících. Prosím o dodržování časového harmonogramu. Zapsaní mají přednost, klidně klepejte na dveře. Díky.

 

REZERVACE ZDE

Z prací našich žáků

Žáci v hodinách českého jazyka píší různé slohové práce. Některé jejich myšlenky jsou velmi pěkné a zajímavé a je škoda, že zůstanou jen v šuplíku vyučujících a že se nad nimi nemohou zamyslet i ostatní žáci a rodiče.

V květnu žáci osmé třídy psali úvahu. Měli na výběr z několika témat. Podívejte se na úryvky některých prací.

Téma: Dnešní lidé a mobilní telefony

Předtím než byly telefony, lidé chodili na procházky, užívali si přírody, rodiny byly pospolu, zkrátka, když lidé neznali telefony, byli spokojeni a šťastni.“ Adrian Kalus

Nakonec budeme obludy, které se budou celý svůj život dívat do telefonu a nic jiného.“ Jiří Hrubý

Mobilní telefony jsou všude kolem nás. Jsou to takové krabičky s baterií uvnitř, různých barev a velikostí. Takovou krabičku jistě najdeme i u nás v tašce. Telefony jsou všude a my bez nich nemůžeme žít stejně jako bez kyslíku. Nikdy se jich nezbavíme, neustále se budou vyvíjet.“ Sára Szostková

Mobily prostě patří ke každodennímu životu miliónu lidí. Jsou všemi oblíbené a často na nich trávíme zbytečně příliš mnoho času. Proč sedíme celý den doma a díváme se na videa na Youtube místo toho, abychom vyšli ven na procházku?“ Klaudie Záchová

Téma: Bez kamarádů nestojí život za nic

Někdo si kamarádů neváží, dokud o ně nepřijde, ale někomu stačí jen jeden, ten nejlepší kamarád. Bohužel, když ta osoba uhne a vy jste závislí jen na ni, spadnete vy.“ Romana Prčíková

Když nás opustí kamarádi, je to strašný pocit. Cítíme se, jako bychom byli ve světě úplně sami. A teprve pak se ukáží ti praví kamarádi. Jeden moudrý člověk řekl: „Je potřeba něco ztratit, abychom získali něco nového a lepšího.“ Matěj Duda

Téma: Moje generace a kniha

Naše věrná i neoblíbená společnice. Doprovází nás všude, kam si ji vezmeme. Tak tajuplná a přátelská ke všem, kteří pouhým dotekem objevují její tajemství zaujatosti i nové rozměry představivosti. Z času stráveného nad jejími černobílými stránkami nalézáme přínosy informací nebo pohled na vymyšlený svět v naší rozvinuté fantazii. Když otevřeme bránu složenou z bílých lístků, má schopnost nás ochotně vtáhnout do zcela jiného světa.[…] Musí trpět pohozené v koutě nebo na dávno zapomenutém místě, pokryté hustými peřinami pavučiny. A to vše způsobuje jen jeden problém, naše generace.“ Jitka Strakošová

 

Velký úspěch našich žáků v okresním kole Pythagoriády

17. května se naši žáci zúčastnili okresního kola Pythagoriády ve Frýdku-Místku. Do okresního kola postoupili dvě žákyně z 6. třídy – Sabina Vlková a Tereza Tesařová a tři žáci z 5. třídy – Jan Brož, Filip Strnadel a Natálie Filipcová (Natálie se bohužel nemohla ze zdravotních důvodů okresního kola účastnit.).

Pythagoriáda je matematická soutěž pro žáky pátých až osmých tříd základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Každé zadání se skládá z patnácti příkladů na prostorovou představivost a logické uvažování. Aby řešitel byl úspěšný, musí mít 10 a více bodů.

Filip Strnadel z 5. třídy se v okresním kole Pythagoriády umístil na prvním místě, z 15 možných bodů získal plný počet. Jan Brož získal 12 bodů. Oběma klukům moc gratulujeme k tomuto velkému úspěchu.

Zde se můžete podívat na výsledkovou listinu:

VL_Pyth._5.roč

depositphotos_3146121-stock-photo-winners-podium

Do práce na kole

Celý měsíc květen probíhá 7. ročník soutěže „Do práce na kole“. Cílem je motivovat co nejvíce lidí, aby jako dopravní prostředek do práce používali jízdní kolo (popř. jakoukoli bezmotorovou formu dopravy včetně běhu a chůze).

Z řad kantorů a zaměstnanců školy jsme sestavili první skupinu tzv. vlaštovku a soutěžíme pod názvem „FryTeam“ ve složení: Renáta Foltová, Martina Benedikovičová, Romana Masopustová, Hana Štychová a Alena Heljenková.

IMG_1902

 

Mimochodem u nás do práce na kole jezdí celoročně řada kantorů a většina žáků.

IMG_1919

Tvářemi kampaně jsou břišní a hrudní chirurg prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc., a  fyzioložka a biochemička prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc. Oba jezdí po celý život pravidelně na kole, přestože dosáhli věku 70-ti let.

Šťastné kilometry všem!

 

„Zlatá včela“ očima našich žáků

O víkendu 6.-7.5. 2017 pořádala naše škola okresní kolo soutěže „Zlatá včela“. Naší žáci se podíleli na výzdobě vnitřních prostor. Protože si dali na výzdobě skutečně záležet, rozhodli jsme se ty nejlepší práce ocenit a vyhlásili jsme školní výtvarnou soutěž „Včela a příroda“. Porotu tvořil doprovod soutěžících žáků, a také vyučující naší školy. A jak můžete vidět (v odkaze na galerii fotografií), nebylo lehké vybrat ty nejlepší. Nejvíce hlasů obdržely tyto práce:

Kategorie I. stupeň (1.-5. třída):

1.místo: Zuzana Rašíková (4. třída)

2. místo: Nikola Durajová (3.A)

3. místo: Lucie Kyršová (3.B)

Kategorie 6.-7. třída:

  1. místo: Natálie Ivánková (7. třída)
  2. místo: Matěj Bezruč (6. třída)
  3. místo: Kateřina Pezová (6. třída)

Kategorie 8.-9. třída:

  1. místo: Jitka Strakošová (8. třída)
  2. místo: Karolína Ivánková (9.třída)
  3. místo: Jakub Laník (8. třída)

Polytechnické práce: Marie Hrtánková, Natálie Ivánková(7. třída)

IMG_1904

 

Speciální cenu obdržela za svou práci Natálie Ivánková ze Včelařského svazu.

IMG_1909

 

Všem našim žákům děkujeme za krásnou výzdobu naší školy a výhercům blahopřejeme.

 

foto zde

„Daleko i blízko“

V rámci projektu Světová škola (o jehož titul usilujeme) jsme s žákyněmi 6. a 7. třídy připravili nástěnku, resp. výstup ke globálnímu tématu „Daleko i blízko“.

IMG_1897

IMG_1896

 

 

 

 

Volný den vyhlášený ředitelkou školy

Ředitelka základní školy na základě § 24, odst. 2, zákona 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), vyhlašuje pro žáky Základní školy Fryčovice na 9. 6. 2017 volný den.

 

Ve Fryčovicích 10. 5. 2017                                          Mgr. Alexandra Filarová

řed. školy

Český den proti rakovině – poděkování

Ve středu 10.5.2017 se naše škola účastnila celorepublikové sbírky Ligy proti rakovině. Hlavní téma letošní sbírky bylo „Nádorová onemocnění hlavy a krku“ (nádory ORL).

Všem, kteří jste přispěli nebo pomáhali s organizací a propagováním sbírky, děkujeme.

Za pomoc děkujeme Fry Relax centru Fryčovice a našim žákyním Zuzaně Dětské a Anetě Pánkové, které zajišťovaly prodej kytiček ve škole.

IMG_1877

IMG_1879

IMG_1882

„Za tajemstvím čisté vody“

Ministerstvo zemědělství ČR vyhlásilo ku Světovému dni vody výtvarnou soutěž s názvem „Za tajemstvím čisté vody“. Letošní ročník nesl téma „Wastewater – odpadní vody“. Na soutěž jsme poslali práce žáků 4. třídy, tedy do kategorie I. (první stupeň ZŠ). Jejich práce sice neobdrželi ocenění, ale všem zúčastněným děkujeme za jejich snahu a čas strávený nad svým dílem.

IMG_1709

Alice Pecková – “ I jedna kapka čisté vody život dává  a jedna kapka špinavé vody život bere“

IMG_1710

Šarlotta Uheríková „Takto ne!“

IMG_1711

Magda Matušková „Cesta vody“

 

Zelenina plná vitamínů 2017

Český zahrádkářský svaz, z.s. pořádal 24. ročník výtvarné soutěže s tématem “ Zelenina plná vitamínů“. Do soutěže jsme poslali práce do kategorie C (žáci 6.-9. třídy),  ale bohužel jsme byli ze strany pořadatele limitováni a mohli jsme zaslat pouze 5 prací. Bylo opravdu velmi těžké se rozhodnout, které práce poslat.

Po dlouhém čekání přišly výsledky. Na vítězné příčky jsme sice nedosáhli, ovšem na díla všech našich žáků ( i těch, jejichž díla zůstala ve škole) jsme právem pyšní. Posuďte sami v odkaze na galerii fotek.

Našim žákům děkujeme za jejich čas a píli, kterou věnovali svým pracím.

IMG_1585

foto zde

Starší příspěvky «